Гравитационната скорост

 

Гравитацията е малко изследвана сила независимо, че ролята, която заема в нашето ежедневие, е може би една от основните. Физиците са категорични, че гравитацията е изцяло различна от всичики други познати сили. Нютон е първият учен, който изказва правилна лема от функциалността на гравитацията. Айнщайн е един от най-известните учени на нашето време, направил огромна крачка към разгадаване на гравитацията и променя методите за нейното измерване. Независимо от това ние все още не сме наясно, какво предизвиква гравитацията и затова тя е толкова променлива спрямо другите сили.

 

 Наскоро за първи път астрофизиците успяха да замерят с каква скорост се разпростира гравитационната сила в пространството. Следствие на едно тясно свързване между Юпитер и отдалечен квазар, е получена стойността от 318 000 km/s – досега тя беше приемана за равна на скоростта на светлината. Но опитът раздели учените.

 

Да си предположим, че Слънцето го няма за част от секундата. Какво ще се случи със Земята? Дали автоматично ще полети по допирателна? Или пък ще остане да се върти определено време около загубващата звезда? Накратко въпросът е, ще се почувства ли, тя спадналото въздействие на Слънцето веднага, или със закъснение? Отговорът се базира взависимост от скоростта, с която сигналът на гравитацията се разпростира в пространството. Защото колкото и да е странно, скоростта на гравитацията и до днес е неясна.

http://zazz.info/images/gallery/2012_4/461_attach_3642_normal.jpg